SM Systém

SM Systém = stop bolavým zádům  – Co je SM systém? Metoda “SM systém” neboli “Stabilizační a Mobilizační Systém” se opírá o 30let postupného vývoje a 25 let klinických zkušeností s tímto cvičením u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skoliózy. V Německu je dokonce léčba (cvičení SM systém) touto metodou hrazena zdravotní pojišťovnou.

Cvičení se skládá se sestavy cviků dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožnují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na notebooku) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.

 

SM SYSTÉM = REHABILITACE PÁTEŘE

Obrázek5

SM systém se vyvíjí od osmdesátých let dvacátého století a má tedy za sebou více než 25 let klinických zkušeností. SM-Systém pracuje se spirální stabilizací. Spirální svalové řetězce stabilizují pohyb, obkružují tělo na jeho povrchu, stahují jeho obvod a protahují tělo směrem vzhůru. Spirální stabilizace zvyšuje meziobratlové disky, dává meziobratlovým kloubům pohyblivost, odstraňuje blokády. Páteř se regeneruje a léčí. Oproti tomu vertikální svalové řetězce stabilizují klid, probíhají vertikálně, tj. seshora dolů, obvod těla se rozšiřuje, tělo se snižuje. Vertikální stabilizace snižuje meziobratlové disky, klínovitě je deformuje a blokuje meziobratlové klouby – páteř se degeneruje. SM systém rozvíjí optimální koordinaci pohybu, vyvíjí sílu směrem vzhůru, přispívá ke správnému postavení kloubů a optimálnímu protažení a posílení svalů.

Komplexní rehabilitace páteře pomocí SM systému je ideálním preventivním cvičením i komplexním rehabilitačním programem. Pravidelné cvičení je preventivní zejména na tzv. civilizační nemoci. Tyto nemoci vznikají zejména v důsledku dlouhodobého sezení a malé míry přirozeného pohybu.

SM systém znamená

 • stabilní
 • mobilní

SM systém je využitelný jako komplexní rehabilitační program proObrázek2

 • bolesti krční, hrudní a bederní páteře
 • vystřelující bolesti od páteře do ruky nebo hlavy
 • skoliózy
 • onemocnění meziobratlových plotének
 • při poruchách velkých i malých kloubů:
 • kyčelní, kolenní, hlezenní
 • ramenní, loketní, klouby zápěstí
 • hlavové klouby
 • plochou nohu

 

SM systém se využívá jako součást léčby u onemocnění
– srdečně cévní – zlepšení hybnosti hrudní páteře a žeber, zlepšení kvality dýchání
 trávicí soustavy – díky střídavému napětí svalů dochází k masáži orgánů dutiny břišní, zejména střev a blahodárnému účinku na pravidelné zažívání
 močopohlavního ústrojí – posílení a protažení svalů pánevního dna, které je vhodné pro muže i ženy. Cvičení uvolní inervaci i cévní zásobení pánevního dna a tím i zlepší funkci celého ústrojí.
inkontinence – cvičení slouží i jako prevence a léčba inkontinence

Toto cvičení používá i řada sportovců jako kondiční tréning, prevenci přetížení a k regeneraci páteře.
SM systém se může stát Vaší cestou z ordinace ke kvalitnímu způsobu života a zpět ke sportu.
SM systém je kombinací manuálních technik, cvičení s dopomocí a aktivního cvičení. Vhodnou kombinaci dostanete vždy vzhledem k problému, se kterým přicházíte.

V celém systému se pracuje na uvolnění přetížených struktur a posílení oslabených svalů. Využívá se pružného odporu, který Vám pomůže lépe posílit i protáhnout a to v pohybech, které regenerují pohybový aparát a pomáhají lepší činnosti vnitřních orgánů. Cvičení je sestaveno tak, že se svaly řetězí do svalových spirál od nohy až k ruce – díky tomu se vytváří vertikální trakční síla na páteř a velké klouby. Tím dochází k regeneraci pohybového ústrojí. Cvičením dochází také ke zvýšení elasticity hrudníku, tím dostává srdce více prostoru pro svou činnost. Dále střídavé stahy svalů masírují orgány břišní dutiny a zvyšují životně důležité prokrvení v orgánech. Tímto se zcela přirozeně předchází a řeší řada interních chorob. SM systém se proto využívá jako prevence i jako léčba.